Sayın Meslektaşım

Bu web sitesi reklam amaçlı oluşturulmamıştır.
İnşaat Sektörü Profesyonellerine yönelik olarak oluşturulmuş bir bilgilenme ve eğitim sitesidir.

İnşaat Sektörü projelerine ait bir ERP nin hangi detay ve yapıda olması gerektiği konusunu anlatmakta ve özetlemektedir.
1-2 dakikada bakılıp geçilecek bir site değildir.

Ben Ahmet Avinal, Orta Doğu Teknik Üniversitesi 1972 Mimarlık mezunuyum.
Mesleğimin ilk 20 yılında, aktif şantiyeci olarak inşaat projelerinin her noktasında Saha mühendisi, Teknik Ofis mühendisi, Proje Müdürü ve hatta A grubu müteahhitlik karne sahibi bir müteahhit olarak görev yaptım.  

1991 yılında inşaat sektörüne ait, ilk profesyonel bilgisayar programlarından biri olan;  “Teklif, Keşif, Hakediş” içerikli bir program olarak piyasaya çıktı.

Gelişimin doğal süreci içinde, ihtiyaçlar doğrultusunda gelişmeye devam eden bu yazılım, 2002 yılında, İnşaat Sektörü ihtiyaçlarına yönelik bir ERP hüviyetine büründü.

Bu süreç içinde, 5-6 yıl kadar, bazı Üniversitelerde, yüksek Lisansta “Öğretim Görevlisi” olarak “İnşaat Proje Yönetiminde ERP” derslerini yürüttüm.

2002-2009 yılları arasında; Cezayir, Kazakistan, Katar, Libya, Afganistan, Romanya gibi bir çok ülkede, Türk Müteahhit firmalarına “Avinal ERP” yazılımı desteğinde müşavirlik hizmeti verdim.

2010 yılından sonra; Türkiye de yabancı yatırımcılar tarafından yapılan büyük projelerde “Avinal ERP” desteğinde, benim “Teknik Ofis Taşeronluğu” olarak isimlendirdiğim, müşavirlik hizmetlerini yürüttüm.
 
“İnşaat Sektörüne Özel ERP” konusunda uzman olduğumuzu söyleyebilirim.

İnşaat Firmalarının ERP konusunda kafaları oldukça karışık ve eksik bilgilenmeleri vardır.

Farkında olmadıkları en önemli nokta;
Sektörel ERP ile Kurumsal ERP arasındaki farktır.

Nasıl bir Otel İşletmesi, bir Banka İşletmesi, bir Otomobil Üretim Fabrikası ERP si, günümüzün adı çok bilinen Kurumsal ERP ler, tarafından kontrol altına alınamaz ise, İnşaat Sektörü projeleri de Kurumsal ERP ler tarafından gerçek içeriklerine uygun yürütülüp, takip edilemez.

İnşaatlar değişik ülkelerde veya farklı içeriklerde olabilir. Ülkelerin, farklı para birimleri, farklı muhasebe mevzuatı olabilir. Avinal ERP de veriler; 3 değişik para biriminde tutulabilir.

İnşaat Sektöründe  ERP şantiye bazında çalışmalıdır. Merkezde ki, kurumsal ERP ye gerekli verileri aktarabilir.

Diyelim ki; aynı zaman diliminde; değişik ülkelerde yürütülen çok sayıda projeniz var.
Her an kontrol altında tutmanız gereken veri nedir?

Bütçedir arkadaşlar.

Avinal ERP de değişik ülkelerde de yürütülse; tüm inşaatlarınızın gelir gider dengelerini, merkezinizde, tek bir bütçe raporunda “konsolide” olarak görebilirsiniz.

Bunun ötesinde, patron ne ister ki!

Evet, bu web sitesinde çok şey söylemiş, çok detaya girmiş, çok şey anlatmış olabiliriz.
Lütfen burayı bir bilgilenme, bir eğitim web sitesi olarak görünüz.